Персона

  Сенцов: Витримати тортури протягом тривалого часу – це неможливо. Протягом короткого можна

  Сенцов: Те, що відбувалося зі мною, це такі дрібниці порівняно з тим, що робили з Карпюком та Клихом

  Колишній політв’язень Олег Сенцов сказав, що витримувати тривалий час катування в російських в’язницях неможливо. Про це він заявив 10 вересня у Києві під час спільної пресконференції з колишнім політв’язнем Олександром Кольченком, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

  "Як людина, яка пройшла всю цю історію, можу сказати відразу: витримати тортури протягом тривалого часу – це неможливо. Протягом короткого можна, упродовж довгого – ні. Якби я був менш медійною людиною й мене арештували, вивезли на підвал – питання тільки часу, коли ти зізнаєшся в усьому", – розповів він.

  Він зазначив, що не хоче розповідати, які саме тортури він пережив.

  "Це історія НКВС. Нічого не зникло. Показовою є історія [політв’язнів Миколи] Карпюка і [Станіслава] Клиха. Їх тримали на Владикавказі, і там довелося в усьому зізнатися, бо виходу не було. Те, що відбувалося зі мною, не хочу озвучувати – це такі дрібниці порівняно з тим, що робили з ними. Там хлопці дійсно пройшли через пекло", – додав Сенцов.

  У травні 2014 року в Сімферополі заарештували чотирьох проукраїнських активістів: Геннадія Афанасьєва, Олексія Чирнія, Олега Сенцова й Кольченка. У серпні 2015 року російський суд визнав їх винними в підготовці терактів у Криму та підпалі офісів двох партій у Сімферополі.

  Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством і дістали по сім років в’язниці. Пізніше Афанасьєв відмовився від своїх попередніх свідчень і заявив, що дав їх під тортурами. 14 червня 2016 року його повернули в Україну.

  Режисера Сенцова у 2015 році засудили до 20 років позбавлення волі, Кольченка – до 10 років. Верховний суд Росії відмовився розглядати касацію на їхні вироки. Своєї провини Сенцов і Кольченко не визнають.

  Одного з лідерів УНА-УНСО та заступника голови партії "Правий сектор" Карпюка було затримано в березні 2014 року у Брянській області Росії. За його словами, він їхав у РФ на зустріч з оточенням [президента РФ Володимира] Путіна нібито для обговорення можливості непроведення у Криму нелегітимного референдуму.

  Клиха затримали в серпні 2014 року під час приватної поїздки у РФ. Він розповідав, що після затримання до нього застосовували тортури. За словами політв’язня, йому також внутрішньовенно вводили психотропні препарати.

  У травні 2016 року суд у Грозному засудив Карпюка і Клиха, які нібито брали участь у Першій чеченській війні в 1995 році на боці чеченських повстанців, до 22,5 і 20 років позбавлення волі відповідно. Обидва українці всі обвинувачення категорично заперечують. За їхніми словами, вони ніколи не були в Чечні й не брали участі у бойових діях.

  7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед українців, які повернулися додому, – політв’язні Сенцов, Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров, Олексій Сизонович, а також захоплені Росією у Керченській протоці 24 моряки.

  Цього самого дня Карпюк сказав, що Клих перебуває у важкому психологічному стані. Його помістили у спеціалізоване відділення військового госпіталю.


  Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/news/crimea/-sentsov-vitrimati-torturi-na-trivalomu-protjagom-chasu-nemozhlivo-na-korotkomu-mozhna-1261086.html”